Oameni de cultură, reprezentanți ai instituțiilor publice giurgiuvene, dar și iubitori de pictură au fost prezenți, astăzi, la vernisarea expoziției ”Dialog între acuarelă și pictura în ulei” a talentatului pictor ecuadorian Mauri Virtanen, medaliat la concursul ”Open-Doors – Uși deschise” Giurgiu 1996-1999.
Zeci de tablouri au fost expuse în incinta Muzeului ”Teohari Antonescu” pentru publicul giurgiuvean, acestea putând fi văzute de către iubitori cel puțin încă o lună de acum încolo.
Tot astăzi, începând cu ora 14:00, pictorul va face o demonstrație de pictură în acuarelă, cei interesați fiind așteptați în aceeași locație unde a avut loc vernisajul. De asemenea, vineri 10 august, începând cu ora 11:00 la Școala gimnazială de Artă ”Victor Karpis” se va desfășura un workshop.
Ultima modificare: 09.08.2018 – 00:00 de către Primăria Giurgiu